Wendy’s 4 for $4

I get it: You’re broke and Wendy’s 4 for $4 gives you a lot of calories for a little bit of money. I’ll bet there’s a Wendy’s in every college town in America for this reason.

But here’s the thing: Over time you’re actually getting ripped off. You’re not paying for a cheap, delicious meal; you’re paying for convenience. A cheap, delicious meal should cost no more than $2:

Scrambled eggs with veggies: $1.50.

Oatmeal and banana: $0.50.

Sticky rice, vegetables, and soy sauce: $0.70.

You’re paying Wendy’s an extra $2 – $3 for the convenience of the meal, plus the cost of driving your car to get it. This is fine if convenience is your thing, but I don’t think the vast majority of people have considered the trade-off.

The big deal is that the obesity rate in American is around 30%, and over half of Americans have less than $1,000 to their names. The big deal is that over time, the Wendy’s 4 for $4 (and other forms of convenience) leaves you fat and broke.

First, be really clear with yourself about the trade-off you’re making.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *